Wróć

plac-wyzwolenia

Mrągowo to niezbyt duże miasteczko, do którego jeździ się tylko na wypoczynek. To miasto z piękną waleczną historią. Nie na darmo nazywa się je sercem mazur. Atrakcje, o których dzisiaj przeczytać można w tym artykule, ukażą  namiastkę jego pięknej historii.

Plac Zwycięstwa i Pomnik Świętego Rocha

Miejsce, które obecnie nazywacie, „Placem Zwycięstwa” dawniej było działką, na której zbudowane były domki i niezliczone ilości drzew. Przerodzone jednak zostało w plac, gdzie upamiętniano wyzwolenie.

Pomnik przedstawia symbolicznego woja polskiego (dobrze zbudowanego, wysokiego, potężnego i silnego wojownika z okresu grunwaldzkiego). Jest dziełem olsztyńskiego rzeźbiarza Jana Nowickiego. Termin zakończenia prac nad nim wypadł 30 czerwca 1969 r.

Niestety nie spodobał się on założycielom tego projektu. Projektant nie zgodził się na żadne poprawy i rzeźba została w swojej pierwotnej wersji. 

Plac oraz pomnik zostały zbudowane by: 

 • symbolizowało dawną i teraźniejszą obecność Warmii i Mazur
 • upamiętnienie wyzwolenia naszego województwa przez armię radziecką,
 • uczcić srebrny jubileusz władzy ludowej w naszym kraju.

Wcześniej mówiono, że jest to pomnik zwycięstwa, lecz gdy pielgrzymi idący do Świętej Lipki napotkali, go na swojej drodze widzieli w nim  Św. Rocha. I tak zaczęto go nazywać. 
Jest to atrakcja, którą warto zobaczyć, będąc na Mazurach. Zdjęcia możecie zobaczyć tutaj.

Plac wyzwolenia i jego historia

Plac wyzwolenia był zmieniany kilkukrotnie.  Będąc w Mrągowie, możecie na nim zobaczyć piękną fontannę, a naokoło jej pełno ławeczek i trochę zieleni. Za placem znajdują się stare kamienice, a w jednej z nich znajduje się szkoła muzyczna. Obok można zejść na promenadę, która poprowadzi Was naokoło jeziora Czos.
W niektórych źródłach możemy znaleźć fotografię z roku 1956 jak powstała w tym miejscu fontanna. Zamysł na plac wyzwolenia zmienił się po kilkunastu latach i w roku 1973 odsłonięto tu pomnik Mikołaja Kopernika (z okazji rocznicy jego 500 urodzin)
Od 2011 roku w miejscu pomnika, a wcześniejszej fontanny na nowo wybudowana została fontanna, która obecnie cieszy oko mieszkańców i wielu turystów.
Więcej zdjęć znajdziecie tutaj.

Plac Polskiego Czerwonego Krzyża

Plac Polskiego Czerwonego Krzyża w Mrągowie powstał w latach 50 XX. wieku. Niedługo po tym jak został wybudowany Dom Kultury. Jest to niewielki zielony park otoczony ulicami. Został on oddany do remontu i odebrany 7 lipca 2007 r. 
Tego samego dnia odbyło się oficjalne odsłonięcie pomnika Mrągowskiej Syrenki. Philippe Brodzki wykonał rzeźbę z brązu i przedstawiała ona kobietę na rybie. Z placu mamy widok na plac Unii Europejskiej. Dawniej w tym miejscu był postawiony pomnik „Sputnika”. Więcej zdjęć zobaczycie tutaj.

Darmowe atrakcje warte uwagi

Przyjeżdżając na Mazury czy też będąc mieszkańcem, warto zobaczyć na własne oczy te atrakcje. I trochę poszerzyć o nich wiedzę. To nie tylko pomniki i place. To miejsca, które mają większe znaczenie. Już niedługo artykuł z kolejnymi atrakcjami. Możecie nas znaleźć również na Facebook’u i Instagramie.Polecane artykuły

 • Top atrakcja mazury czyli grzybobranie.

  niejadalny-grzyb

  Najbardziej odprężającą atrakcją mazur jesienią niewątpliwie jest grzybobranie. Zapewnia  nam spacer po lesie w ciszy na świeżym powietrzu w poszukiwaniu jadalnych grzybów.

  Więcej…  
 • Darmowe atrakcje Mikołajki — Co warto zobaczyć?

  Wioska-żeglarska-Mikołajki

  Mikołajki to jedna z miejscowości położona w sercu Mazur niedaleko Mrągowa i Giżycka. Słynnie jako wioska żeglarska, którą odwiedzają setki żaglówek i jachtów. W sezonie to miasto tętni życiem i nie tylko. Co warto zwiedzić na Mazurach w Mikołajkach? Jakie atrakcje powinien zobaczyć każdy fan Mazur? Tego dowiedzieć się można z niniejszego artykułu.

  Więcej…  
 • Mrągowo–darmowe atrakcje dla zwiedzających #2

  plac-wyzwolenia

  Mrągowo to niezbyt duże miasteczko, do którego jeździ się tylko na wypoczynek. To miasto z piękną waleczną historią. Nie na darmo nazywa się je sercem mazur. Atrakcje, o których dzisiaj przeczytać można w tym artykule, ukażą  namiastkę jego pięknej historii.

  Więcej…  
 • Mikołajki — darmowe atrakcje, które warto zobaczyć. #2

  Mikołajki-atrakcje-turystyczne

  Mikołajki miasto żeglarskie, które co roku przyciąga tysiące turystów, nie tylko marynarzy. Położone niedaleko jeziora Śniardwy. Piękna miejscowość położona blisko szlaku jezior mazurskich. Idealne miejsce na wypoczynek. W poprzednim artykule wspominaliśmy o kilku ciekawych miejscach w Mikołajkach, które warto odwiedzić, a dzisiaj przedstawimy atrakcje, które obowiązkowo trzeba zobaczyć, będąc w tej pięknej krainie.

  Więcej…  
 • Warsztaty Fotografii Portretowej Mrągowo

  Warsztaty-fotograficzne

  W ten weekend w Mrągowie odbyły się warsztaty z fotografii portretowej. Z Inicjatywy Lokalnej Pomysłowe Mrągowo. Zajęcia poprowadził Michał Zdanowicz. Postanowiliśmy zrobić krótkie sprawozdanie z tego co się na nich działo. A działo się dużo. Pełno pozytywnej energii. Dużo praktycznej i  teoretycznej wiedzy.

  Więcej…  
 • 5 Sposobów jak wystawić ofertę swojego noclegu lub atrakcji za darmo w serwisie czos.pl

  5-SPOSOBÓW-NA-DARMOWE-OGŁOSZENIE

  Chciałbyś wystawić swój obiekt noclegowy lub atrakcję turystyczną w serwisie CZOS.pl? Sprawdź, jak możesz tego dokonać za darmo. Mamy na to aż 5 sposobów. Który jest dla Ciebie idealny, a może kilka z nich?

  Uwaga dni darmowego abonamentu się sumują.

  Więcej…