Wróć

Bon-turystyczny-ostatnie-dni-ważne-informacje

Polski bon turystyczny to dodatek od Państwa dla osób mających określone świadczenie. Do wykorzystania na wypoczynek. Do kiedy go wykorzystać? Dla kogo przysługuje? Jak można skorzystać z bonu turystycznego? Na te pytania i wiele innych, odpowiedzi znajdą się w poniższym artykule. Warto mieć jednak na uwadze, że są to ostatnie dni na skorzystanie z bonu.

Polski bon turystyczny dla kogo przysługuje?

Bon turystyczny przysługuję dla wszystkich osób, które mają przyznane prawo do świadczenia wychowawczego określonego w ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (tzw. 500 plus) lub dla osób mających dodatek wychowawczy w wysokości wyżej wymienionego świadczenia, o którym mowa w ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Dzieciom, których rodzinie pracują za granicą, również przysługuje bon turystyczny.

Polski bon turystyczny ma na celu wsparcie rodzin finansowo. Tak by każde dziecko z polskiej rodziny mogło wyjechać na wakacje. Bon ma również na celu wsparcie turystyki na naszych terenach, która ucierpiała podczas pandemii Covid-19. 

Bon turystyczny — gdzie go wykorzystać?

Bon turystyczny przeznaczony jest do wykorzystania w celach rekreacyjno-wypoczynkowych. Możemy nim opłacić:

 • pobyt w hotelu,
 • pobyt gospodarstwie agroturystycznym,
 • pobyt pensjonacie,
 • kolonie,
 • obozy wszelkiego rodzaju od sportowych po rekreacyjne.

Głównym miejscem do wykorzystania bonów są noclegi. Poza nimi możemy zapłacić również za imprezy turystyczne, usługi przewodnika, zwiedzanie muzeów, galerie, wejściówki do parków rozrywki, rejs statkiem, basen i wiele innych tego typu atrakcji.

Jak zapłacić bonem turystycznym?

Bon turystyczny musi być aktywny, by można było go zrealizować. Jak sprawdzić, czy jest aktywny? Trzeba zalogować się na platformę PUE ZUS. W zakładce "ogólny" znajduje się  "Polski Bon Turystyczny". Taka zakładka wyświetla się u osób, które mają prawo do bonu. Przechodzimy do  "Mój bon". Tutaj mamy aktywowany bon, jeśli jednak nie jest on aktywny, to właśnie w tym miejscu można go aktywować.  

Realizacja bonu to, innymi słowy, płatność za dany nocleg czy atrakcję dziecka. Proces płatności przebiega w bardzo prosty i szybki sposób. Przekazujemy kod bonu turystycznego danemu podmiotowi. Klucz podajemy w celu weryfikacji salda oraz za pomocą dwóch kodów potwierdzających przychodzących sms w celu wykonania płatności za daną usługę.

Bon turystyczny — ważne informacje 

Warto zauważyć, że bonem nie można płacić w sklepach. Nie wolno również wymieniać go na pieniądze ani inne środki płatnicze. Bon turystyczny trwa do 31 marca 2023 r. A więc zostało dosłownie kilka dnia na jego wykorzystanie. Co można zrobić, by nie przepadł? Wystarczy opłacić zaliczkę bądź zadatek za nocleg swojego planowanego urlopu. Ważne jest to, by opłacić go bonem do końca marca. 

Polecane artykuły

 • Nabór na zajęcia Mrągowo

  Centrum-kultury-turystki-mrągowo

    Mrągowo miasto pełne możliwości nie tylko w sezonie letnim. Położone w sercu mazur. Jeśli chcesz nauczyć swoje dziecko bądź siebie czegoś nowego to w tej miejscowości na pewno znajdziesz, to czego szukasz.

  Więcej…  
 • To musisz wiedzieć jadąc na Mazury po sezonie.

  Plac zabaw

  Mazury to wiele pięknych miejscowości otoczonych jeziorami i lasami. Z pięknymi widokami na przyrodę. Głównie miejsce te tętni życiem w okresie letnim, ale czy po sezonie warto zagościć w tej krainie? Jaki nocleg wybrać?

  Więcej…  
 • Mrągowo–darmowe atrakcje dla zwiedzających #1

  Mrągowo dawniej zwane Sensburg. Jedna z niewielu miejscowości położona w sercu Mazur. Malownicza, kolorowa i piękna kraina jezior. Odwiedzana przez setki tysięcy turystów. Poniżej przedstawiamy nasze propozycję co można, robić na mazurach oraz co warto tutaj zwiedzić.

  Więcej…  
 • Darmowe atrakcje Mikołajki — Co warto zobaczyć?

  Wioska-żeglarska-Mikołajki

  Mikołajki to jedna z miejscowości położona w sercu Mazur niedaleko Mrągowa i Giżycka. Słynnie jako wioska żeglarska, którą odwiedzają setki żaglówek i jachtów. W sezonie to miasto tętni życiem i nie tylko. Co warto zwiedzić na Mazurach w Mikołajkach? Jakie atrakcje powinien zobaczyć każdy fan Mazur? Tego dowiedzieć się można z niniejszego artykułu.

  Więcej…  
 • Warsztaty Fotografii Portretowej Mrągowo

  Warsztaty-fotograficzne

  W ten weekend w Mrągowie odbyły się warsztaty z fotografii portretowej. Z Inicjatywy Lokalnej Pomysłowe Mrągowo. Zajęcia poprowadził Michał Zdanowicz. Postanowiliśmy zrobić krótkie sprawozdanie z tego co się na nich działo. A działo się dużo. Pełno pozytywnej energii. Dużo praktycznej i  teoretycznej wiedzy.

  Więcej…  
 • Top atrakcja mazury czyli grzybobranie.

  niejadalny-grzyb

  Najbardziej odprężającą atrakcją mazur jesienią niewątpliwie jest grzybobranie. Zapewnia  nam spacer po lesie w ciszy na świeżym powietrzu w poszukiwaniu jadalnych grzybów.

  Więcej…