Wróć

Bon-turystyczny-ostatnie-dni-ważne-informacje

Polski bon turystyczny to dodatek od Państwa dla osób mających określone świadczenie. Do wykorzystania na wypoczynek. Do kiedy go wykorzystać? Dla kogo przysługuje? Jak można skorzystać z bonu turystycznego? Na te pytania i wiele innych, odpowiedzi znajdą się w poniższym artykule. Warto mieć jednak na uwadze, że są to ostatnie dni na skorzystanie z bonu.

Polski bon turystyczny dla kogo przysługuje?

Bon turystyczny przysługuję dla wszystkich osób, które mają przyznane prawo do świadczenia wychowawczego określonego w ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (tzw. 500 plus) lub dla osób mających dodatek wychowawczy w wysokości wyżej wymienionego świadczenia, o którym mowa w ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Dzieciom, których rodzinie pracują za granicą, również przysługuje bon turystyczny.

Polski bon turystyczny ma na celu wsparcie rodzin finansowo. Tak by każde dziecko z polskiej rodziny mogło wyjechać na wakacje. Bon ma również na celu wsparcie turystyki na naszych terenach, która ucierpiała podczas pandemii Covid-19. 

Bon turystyczny — gdzie go wykorzystać?

Bon turystyczny przeznaczony jest do wykorzystania w celach rekreacyjno-wypoczynkowych. Możemy nim opłacić:

  • pobyt w hotelu,
  • pobyt gospodarstwie agroturystycznym,
  • pobyt pensjonacie,
  • kolonie,
  • obozy wszelkiego rodzaju od sportowych po rekreacyjne.

Głównym miejscem do wykorzystania bonów są noclegi. Poza nimi możemy zapłacić również za imprezy turystyczne, usługi przewodnika, zwiedzanie muzeów, galerie, wejściówki do parków rozrywki, rejs statkiem, basen i wiele innych tego typu atrakcji.

Jak zapłacić bonem turystycznym?

Bon turystyczny musi być aktywny, by można było go zrealizować. Jak sprawdzić, czy jest aktywny? Trzeba zalogować się na platformę PUE ZUS. W zakładce "ogólny" znajduje się  "Polski Bon Turystyczny". Taka zakładka wyświetla się u osób, które mają prawo do bonu. Przechodzimy do  "Mój bon". Tutaj mamy aktywowany bon, jeśli jednak nie jest on aktywny, to właśnie w tym miejscu można go aktywować.  

Realizacja bonu to, innymi słowy, płatność za dany nocleg czy atrakcję dziecka. Proces płatności przebiega w bardzo prosty i szybki sposób. Przekazujemy kod bonu turystycznego danemu podmiotowi. Klucz podajemy w celu weryfikacji salda oraz za pomocą dwóch kodów potwierdzających przychodzących sms w celu wykonania płatności za daną usługę.

Bon turystyczny — ważne informacje 

Warto zauważyć, że bonem nie można płacić w sklepach. Nie wolno również wymieniać go na pieniądze ani inne środki płatnicze. Bon turystyczny trwa do 31 marca 2023 r. A więc zostało dosłownie kilka dnia na jego wykorzystanie. Co można zrobić, by nie przepadł? Wystarczy opłacić zaliczkę bądź zadatek za nocleg swojego planowanego urlopu. Ważne jest to, by opłacić go bonem do końca marca. 

Polecane artykuły