Wróć

Wioska-żeglarska-Mikołajki

Mikołajki to jedna z miejscowości położona w sercu Mazur niedaleko Mrągowa i Giżycka. Słynnie jako wioska żeglarska, którą odwiedzają setki żaglówek i jachtów. W sezonie to miasto tętni życiem i nie tylko. Co warto zwiedzić na Mazurach w Mikołajkach? Jakie atrakcje powinien zobaczyć każdy fan Mazur? Tego dowiedzieć się można z niniejszego artykułu.

Wioska żeglarska oraz port mazurski w Mikołajkach

Wioska żeglarska w Mikołajkach to główny punkt zwiedzania z przewodnikiem czy też bez. Odwiedzić Mikołajki, a nie zobaczyć wioski żeglarskiej to tak jakby wcale nie zobaczyć tego pięknego miejsca.

Wioska zlokalizowana jest w centrum miasta przy jeziorze Mikołajskim. Tak naprawdę spacerując tym szlakiem, zobaczyć można całą wioskę żeglarską wraz z portem.

To właśnie tutaj po jednej stronie promenady zlokalizowane są w największej ilości restauracje, stoiska z pamiątkami, hotele oraz inne obiekty noclegowe. Po drugiej stronie mamy port z widokiem na jezioro i setkami cumujących jachtów, łodzi i żaglówek. Port Mikołajski jest jednym z największych na Mazurach. Zbudowany jest z aż czterech kładek. Port ten ma aż 250 miejsc portowych oraz 60 jachtów żaglowych.  I to właśnie w tym miejscu można wynająć jacht, rowerek czy też skuter wodny.

port-żeglarski-Mikołajki

Rynek miasta Mikołajki i słynny Król Sielaw

W centrum Mikołajek na placu Wolności położony jest rynek miasta. Plac ten otoczony został przez zabytkowe kamieniczki, restauracje, kawiarnie i miejsca noclegowe. Idealne miejsce do podziwiania dawniejszej architektury. Tuż przy rynku znajduje się zabytkowy hotel i restauracja Mazur. Zbudowany został w drugiej połowy XIX wieku w 1888 roku. Budynek ten był już kilka razy przebudowywany. Do tylnej jego części dobudowano skrzydło, a do bocznej od strony ulicy Kajki dostawiono wieżę.

Główną atrakcją na rynku jest przepiękna fontanna z Królem Sielawem. Pomnik został odlany z brązu, a dla miasta ma on ogromne znaczenie. Król Sielaw to herb Mikołajek. Warto więc, by każdy turysta, jadąc na wyjazd wakacyjny w to piękne miejsce, zapoznał się z jego historią.

Wieża widokowa w kościele Świętego Mikołaja

Najlepszym sposobem na obejrzenie całego miasta dla odwiedzających Mikołajek z góry jest skorzystanie z wieży widokowej. To właśnie z niej widać przepiękną panoramę miasta, jezioro Łuknajno oraz całe Mazury. Wieża ma wysokość 40 metrów. A jej budowa rozpoczęła się w 1998 roku. Więc to dość nowy budynek.

Na szycie wieży znajdują się 3 dzwony. Każdy z nich ma swoje imię Święta Jadwiga, Święty Mikołaj oraz Jan Paweł II. Przed wejściem do wieży postawiono pomnik Jana Pawła II. Na terenie kościoła znajdują się przepiękne witraże, kapliczka i krzyż.

Widok z niej jest naprawdę rewelacyjny, a dla większości nie lada przeżyciem. Z tego miejsca zobaczenie każdego zakątka Mikołajek nie stanowi problemu. Wieża zlokalizowana jest w kościele Św Mikołaja. Świątynia ta jest otwarta cały czas, a wieża czynna w sezonie od wtorku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 13.00. W zimę również można skorzystać z tej atrakcji, ale po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.

Wypoczynek nad jeziorem

Oczywiście wybierając się na długo wyczekiwany wypoczynek poza atrakcjami, które warto poznać i zobaczyć trzeba również pomyśleć o noclegu. W Mikołajkach wybór dotyczący obiektów noclegowych jest ogromny. Znalezienie domku całorocznego z ogrzewaniem i tarasem widokowym nie stanowi większego problemu.

Osoby, które wolą apartamenty z pięknym widokiem na pewno też znajdą coś, co im przypadnie do gustu. Nocleg z widokiem na mazurskie jeziora przy zachodzie słońca tak, by na urlopie zrelaksować się, znajdziecie w serwisie czos.pl.

Podoba Ci się ten przewodnik? Podaj dalej.

Jeśli podobają Ci się nasze artykuły, przedstawiające atrakcję z Mazur to będzie nam bardzo miło, jeśli go udostępnisz.

Daj znać, co o nich myślisz i jak Ci się podobają na naszym Facebooku lub Instagramie.

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!

W kolejnym artykule przedstawimy inne atrakcje, które warto zobaczyć w Mikołajkach, m.in Cmentarz Żydowski, kościół ewangelicki, zabytkowy most kolejowy lub inne.

Polecane artykuły

 • Mrągowo–darmowe atrakcje dla zwiedzających #1

  Mrągowo dawniej zwane Sensburg. Jedna z niewielu miejscowości położona w sercu Mazur. Malownicza, kolorowa i piękna kraina jezior. Odwiedzana przez setki tysięcy turystów. Poniżej przedstawiamy nasze propozycję co można, robić na mazurach oraz co warto tutaj zwiedzić.

  Więcej…  
 • Co można robić jesienią na Mazurach?

  Mazury jesienią

  O Mazurach myślimy zazwyczaj w kontekście wakacji. Pływanie, żeglowanie, trekking, jazda na rowerze – tak spędzamy czas latem. A co można robić jesienią na Mazurach? Wbrew pozorom możliwości jest całe mnóstwo.

  Więcej…  
 • Przygotowanie Obiektów Noclegowych na Sezon 2024: Kluczowe Kroki i Najlepsze Praktyki

  Przygotowanie-obiektów-noclegowych-do-sezonu-2024

  Sezon 2024 zbliża się wielkimi krokami, a dla właścicieli obiektów noclegowych to czas intensywnego przygotowania. Wraz z nadejściem sezonu turystycznego, obiekty takie jak hotele, pensjonaty, czy apartamenty, muszą być gotowe na przyjęcie gości w najlepszym możliwym stanie. Dlatego też warto zastanowić się nad kluczowymi krokami i najlepszymi praktykami, które pomogą zapewnić wyjątkowe doświadczenia dla wszystkich odwiedzających.

  Więcej…  
 • Domki letniskowe - jak zdobyć klientów?

  domek-letniskowy

  Spędzasz kolejny dzień na szukaniu klientów z całej polski dla swojego obiektu noclegowego? Wydaje Ci się to trudne? Dzięki temu artykułowi poznasz kilka skutecznych pomysłów na pozyskanie nowych gości. 

  Więcej…  
 • Darmowe atrakcje Mikołajki — Co warto zobaczyć?

  Wioska-żeglarska-Mikołajki

  Mikołajki to jedna z miejscowości położona w sercu Mazur niedaleko Mrągowa i Giżycka. Słynnie jako wioska żeglarska, którą odwiedzają setki żaglówek i jachtów. W sezonie to miasto tętni życiem i nie tylko. Co warto zwiedzić na Mazurach w Mikołajkach? Jakie atrakcje powinien zobaczyć każdy fan Mazur? Tego dowiedzieć się można z niniejszego artykułu.

  Więcej…  
 • Mrągowo - atrakcje turystyczne warte zobaczenia z internetowym przewodnikiem #3

  Molo-Mrągowo

  Wracamy z kolejnymi dramowymi atrakcjami turystycznymi w Mrągowie, które warto zobaczyć. Z czego może słynąć miasto Mrągowo? Oczywiście, że z turystyki

  Więcej…